Czy w sytuacji, gdy pracodawca zapewni okresową weryfikację prawidłowości wydatkowania przez pracowników środków na posiłki zakupione przy użyciu kart żywieniowych, przychód pracownika z tego tytułu będzie zwolniony ze składek na ubezpieczenia społeczne? Czy w takiej sytuacji pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku przedkładania paragonów poświadczających zakup posiłków?
Na gruncie art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj.: Dz. U. z 2025 r., poz. 163, ze zm.) – dalej: u.p.d.o.f. opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) podlegają przychody ze stosunku pracy, do których zalicza się wszelkie wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze, a także ich ekwiwalenty (bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń).
Przychody ze stosunku pracy obejmują przede wszystkim:
Co istotne, przychody ze stosunku pracy stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (ubezpieczenie emerytalne oraz ubezpieczenia rentowe, jak również ubezpieczenie zdrowotne). Wskazują na to przepisy art. 18 ust. 1 i 2 w zw. z art. 4 pkt 9 oraz art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j.: Dz. U. z 2025 r., poz. 350, ze zm. – dalej: u.s.u.s.), oraz § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (t.j.: Dz. U. z 2025 r., poz. 316 – dalej: r.s.z.u.p.w.s.), a także art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j.: Dz. U. z 2024 r., poz. 146, ze zm.).
Z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a także ubezpieczenie zdrowotne wyłączone zostały:
Warto zaznaczyć, że odpowied
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm