Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców (MŚP) zwraca uwagę na to, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wyrzuca niektórych przedsiębiorców z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z mocą wsteczną? Co jest powodem takiej sytuacji? Czy przedsiębiorcy mają powody do obaw?
Zgodnie z dyspozycją art. 14 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j.: Dz. U. z 2025 r., poz. 350, ze zm.) – dalej: u.s.u.s., objęcie przedsiębiorcy dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi następuje od dnia wskazanego odpowiednio w zgłoszeniu ZUS ZUA, jednakże nie wcześniej niż od dnia, w którym zgłoszenie zostało złożone w ZUS. Tymczasem, jeżeli chodzi o dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, przedsiębiorca jest nim objęty od dnia wskazanego w zgłoszeniu ZUS ZUA tylko wtedy, gdy zgłoszenie do tego ubezpieczenia zostanie dokonane w terminie:
Powyższe przepisy dotyczą także wznowienia działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę, który nie podlegał dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu przed dniem, od którego nastąpiło zawieszenie tej działalności.
Aktualnie, zgodnie z treścią art. 14 ust. 2 u.s.u.s., ubezpieczenie chorobowe ustaje:
Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym tworzy po stronie przedsiębiorcy obowiązek rozliczania i opłacania składek za każdy miesiąc trwania tego ubezpieczenia.
Na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 2 u.s.u.s. w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2021 r., przedsiębiorca, który był objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, ale nie opłacił terminowo składki za to ubezpieczenie lub opłacił tę składkę w wysokości niższej niż należna, musiał liczyć się z tym, że ubezpieczenie chorobowe ustawało od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie lub w całości składki należnej na to ubezpieczenie (por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 14 maja 2024 r., sygn. akt III USK 215/23, LEX nr 3714354). Jeśli w powyższej sytuacji za część miesiąca został pobrany zasiłek chorobowy, ubezpieczenie chorobowe ustawało od dnia następującego po dniu, za który zasiłek ten przysługiwał. Nieopłacenie w terminie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne przez przedsiębiorcę skutkowało również ustani
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm