Czy do okresu zasiłkowego należy wliczać okresy, w trakcie których - pomimo niezdolności do pracy - zasiłek chorobowy nie przysługuje? Chodzi m.in. o okres, za który Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakwestionował zwolnienie lekarskie pracownika.
Jak wynika z art. 8 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j.: Dz. U. z 2023 r., poz. 2780, ze zm.) – u.ś.u.s.m., w zależności od przyczyny niezdolności do pracy, zasiłek chorobowy może być pobierany:
- nie dłużej niż 182 dni,
- nie dłużej niż 270 dni – gdy niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży;
- nie dłużej niż 91 dni – jeżeli okres niezdolności do pracy lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 u.ś.u.s.m. przypada po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, chyba że niezdolność do pracy powstała w następstwie poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów, albo niezdolność spowodowana była gruźlicą lub wystąpiła w trakcie ciąży.
W myśl art. 6 ust. 1 i 2 u.ś.u.s.m. zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu:
- choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, lub
- przyczyn niemożności wykonywania pracy traktowanych na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby:
- w następstwie decyzji wydanej przez właściwy organ lub uprawniony podmiot na podstawie przepisów ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (t.j.: Dz. U. z 2024 r., poz.