Czy w przypadku, gdy zgodnie z obowiązującymi u pracodawcy przepisami wewnątrzzakładowymi, przy ustalaniu prawa do odprawy emerytalnej i jej wysokości uwzględnia się okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych, a pracodawca na dzień nabycia prawa do odprawy emerytalnej nie uwzględnił okresu pobierania takiego zasiłku, przez co zaniżył staż pracy pracownika, pracodawca powinien wypłacić pracownikowi wyrównanie odprawy emerytalnej?
Przepis art. 921 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j.: Dz. U. z 2023 r., poz. 1465, ze zm.) – dalej: k.p., wskazuje, że prawo do odprawy emerytalnej przysługuje pracownikowi, który spełnia warunki uprawniające do przyznania emerytury (osiągnął wiek emerytalny), a jego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.
Zgodnie z przepisami ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j.: Dz. U z 2024 r., poz. 1631, ze zm.) – dalej: u.e.r., powszechny wiek emerytalny wynosi:
Dla osób urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r. nabycie prawa do
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm