Czy tytuł przelewu bankowego może stanowić oświadczenie o zmianie formy opodatkowania na zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?
Odpowiedzi na powyższe pytanie udzielił Szef Krajowej Administracji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 19 marca 2025 r. (nr: DOP3.8220.3.2025.HTCE), wydanej w związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 18 czerwca 2024 r. (nr 0112-KDSL1-2.4011.200.2024.2.PSZ). Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy rozliczającego podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W 2017 r. przedsiębiorca osiągnął przychód przekraczający ustawowy limit, w związku z czym w następnym roku podatkowym nie mógł rozliczać PIT w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W 2018 r. przedsiębiorca osiągnął przychód niższy niż ustawowy limit dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W 2019 r. przedsiębiorca złożył pisemne oświadczenie woli o wyborze formy opodatkowania PIT w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – wykonując w ustawowym terminie właściwy przelew wpłaty ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany miesiąc PPE (PIT-28). Opis tytułu przelewu zawierał nr NIP podatnika i wyraźne oświadczenie, iż jest to wpłata zaliczki na PIT-28, tj. na podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych kierowany do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Przelewu dokonano w ustawowym terminie. W następnych latach przedsiębiorca dokonywał przelewów PPE (PIT-28) w ustawowym terminie.
Przepis art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j.: Dz. U. z 2025 r., poz. 163, ze zm.) – dalej: u.p.d.o.f., przewiduje, że podatnicy mogą złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm