Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał informację o wysokości przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2024 r. i w drugim półroczu 2024 r. Dane to są szczególnie istotne z perspektywy obliczenia wysokości odpisu podstawowego na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) dokonywanego przez pracodawcę. Jaka będzie wysokość tego odpisu w 2025 r.?
Jeżeli chodzi o prywatnych przedsiębiorców, mają oni obowiązek utworzenia ZFŚS, gdy według stanu na dzień 1 stycznia danego roku kalendarzowego zatrudniają co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy (etat). Pracodawcy ci są zobligowani do utworzenia ZFŚS z mocy prawa, bez ingerencji żadnego podmiotu. Nieco inna sytuacja dotyczy pracodawców, którzy co prawda nie zatrudniają 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, niemniej jednak spełniają łącznie dwa warunki:
W tym kontekście należy zwrócić uwagę, że ZFŚS może być tworzony także na zasadach dobrowolności, o ile pracodawca nie spełnia warunków obligatoryjnego tworzenia ZFŚS.
Pracodawca, który utworzył ZFŚS, finansuje funkcjonowanie tego funduszu przede wszystkim środkami pieniężnymi pochodzącymi z corocznego odpisu podstawowego. Podstawę naliczania tego odpisu stanowi przeciętna planowana w danym roku kalendarzowym liczba zatrudnionych u pracodawcy, skorygowana na koniec tego roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych, obejmująca pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy, po przeliczeniu na pełne etaty. Przy obliczaniu przeciętnej liczby zatrudnionych w danym roku kalendarzowym (obrachunkowym) dodaje się przeciętne liczby zatrudnionych w poszczególnych miesiącach i otrzymaną sumę dzieli się przez 12. Wynika to wprost z treści art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tj.: Dz. U. z 2024 r., poz.
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm