Mamy dobre wieści! W górę poszły (odkąd ostatnim razem o nich pisaliśmy) podstawowe wskaźniki dotyczące sytuacji osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy. Ale czy pracowników z orzeczeniem faktycznie przybyło?
Niedawno na stronie internetowej Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych opublikowano najnowsze dane dotyczące aktywności osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy. „Najnowsze” nie oznacza niestety, że aktualne, ale to i tak źródło cennej wiedzy. Dotyczą bowiem II kwartału 2024 r. Tradycyjnie przyjrzyjmy się najważniejszym liczbom i porównajmy je z publikowanymi wcześniej wynikami Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL).
W II kwartale 2024 r. współczynnik aktywności zawodowej dla osób z niepełnosprawnościami w wieku 16-89 lat wyniósł 18,7%. To wzrost w porównaniu do wcześniejszego kwartału i to aż o 0,6%. Współczynnik ten zwiększył się też w grupie posiadaczy orzeczeń w wieku produkcyjnym, czyli 18-64 lata dla mężczyzn i 18-59 dla kobiet. W I kwartale ubiegłego roku wynosił 34%, a w kolejnym – 34,8%.
Współczynnik aktywności zawodowej oznacza odsetek osób w populacji wszystkich posiadaczy orzeczeń o stopniu niepełnosprawności (i orzeczeń równoważnych), które w badanym okresie bądź były zatrudnione, bądź też zarejestrowały się w urzędzie pracy. O tym, ile osób posiadało pracę, mówi nam wskaźnik zatrudnienia.
W II kwartale 2024 r. wskaźnik ten wyniósł 17,5% dla całej populacji, czyli osób w wieku 16-89 lat, natomiast 32,5% wśród będących w wieku produkcyjnym. I tu również mamy wzrost w porównaniu z poprzednim okresem. W I kwartale 2024 r. wskaźnik zatrudnienia miał wartość 17,1% (dla wszystkich posiadaczy orzeczeń w wieku 16-89 lat), a dla osób w wieku produkcyjnym – 31,9%. Stopa bezrobocia w II kwartale 2024 r. wyniosła 6,1% w całej badanej populacji osób z niepełnosprawnościami, a dla będących w wieku produkcyjnym – 6,6%. I tutaj na te dobre wieści musimy wylać niestety przysłowiowy kubeł zimnej wody, bo w kwartale poprzednim stopa bezrobocia kształtowała się na poziomie 5,6% dla populacji 16-89 lat i 6,3% wśród posiadających orzeczenia o stopniu niepełnosprawności osób w wieku produkcyjnym.
Patrząc na powyższe dane, możemy pomyśleć, że sytuacja osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy uległa pewnej poprawie. Z drugiej strony w drugim kwartale minionego już roku większa część posiadaczy orzeczeń rejestrowała się w urzędach pracy, niejako „sztucznie” windując współczynnik aktywności zawodowej. Rzućmy więc okiem na szczegóły, by sprawdzić, jak zmieniła się sytuacja w ciągu zaledwie kilku miesięcy.
Najpierw jednak ważne ostrzeżenie. W B
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm