Czy pracodawca powinien ująć w ewidencji czasu pracy zwolnienie pracownika od pracy z powodu siły wyższej?
Przepis art. 1481 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j.: Dz. U. z 2023 r., poz. 1465, ze zm.) – dalej: k.p., stanowi, że pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej, w wymiarze 2 dni lub 16 godzin w roku kalendarzowym. Zwolnienie takie przysługuje w pilnych sprawach rodzinnych, wynikających z choroby lub wypadku, o ile natychmiastowa obecność pracownika korzystającego ze zwolnienia jest niezbędna.
Wniosek o udzielenie zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej pracownik powinien złożyć najpóźniej w dniu skorzystania z tego zwolnienia. Pracodawca ma obowiązek udzielenia niepełnosprawnemu pracownikowi tego zwolnienia od pracy, ale wciąż konieczna jest formalna zgoda pracodawcy na skorzystanie przez pracownika ze zwolnienia,
To pracownik decyduje, czy wykorzysta przysługujące mu zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w wymiarze godzinowym, czy też w formie całych dni. Wyboru takiego pracownik powinien dokonać w pierwszym wniosku o udzielenie tego zwolnienia, złożonym w danym roku kalendarzowym.
Wymiar zwolnienia z powodu działania siły wyższej ustalany jest proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika, z tym że w przypadku osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, niepełną godzinę zwolnienia od pracy należy zaokrąglić w górę do pełnej godziny.
W okresie zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia. Adekwatnie do treści § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczani
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm