
Korekty udzielonych ulg we wpłatach na PFRON – liczne przykłady poparte stanowiskami PFRON
od 390 zł netto/os
Czy nieterminowe uiszczanie wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), uniemożliwia skorzystanie z prawa do obniżenia wpłaty na PFRON?
Każdy pracodawca, który zatrudnia co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, a jednocześnie nie osiąga wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości minimum 6%, ma obowiązek dokonywać miesięcznych wpłat na PFRON. Wysokość wpłat na PFRON stanowi iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia za pracę w gospodarce narodowej i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6% a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych. Wynika to z art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j.: Dz. U z 2024 r., poz. 44, ze zm.) – dalej: u.r.o.n.
Niemniej jednak w pewnych sytuacjach przedsiębiorcy mogą skorzystać z prawa do obniżenia wpłat na PFRON. W myśl art. 22 ust. 1 u.r.o.n. chodzi tu o przedsiębiorców (nabywców), którzy dokonali zakupu produkcji własnej lub usługi własnej, z wyłączeniem handlu, odpowiednio wytworzonej lub świadczonej przez:
– jeżeli podmioty te (sprzedający) osiągają co najmniej 30% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych zaliczonych do:
Ulga
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm