Czy w sytuacji, gdy pracodawca wypowiedział pracownicy umowę o pracę, a następnie pracownica poinformowała go o tym, że w okresie wypowiedzenia zaszła w ciążę, pracodawca powinien wycofać wypowiedzenie umowy o pracę?
Wypowiedzenie umowy o pracę to standardowa metoda zakończenia stosunku pracy, co wynika wprost z dyspozycji art. 30 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j.: Dz. U. z 2023 r., poz. 1465, ze zm.) – dalej: k.p. Wypowiedzieć umowę o pracę może pracodawca lub pracownik, niezależnie od tego, czy umowa o pracę wiążąca strony została zawarta na czas nieokreślony, określony, czy też na okres próbny. Wypowiedzenie umowy o pracę następuje poprzez złożenie przez jedną ze stron stosunku pracy oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia.
Długość okresów wypowiedzenia zależy od pracowniczego stażu pracy. W myśl art. 36 § 1 k.p., w przypadku umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub umowy o pracę zawartej na czas określony okres wypowiedzenia wynosi:
Warto przy tym zaznaczyć, że pracodawca, który wypowiedział pracownikowi umowę o pracę na czas nieokreślony lub na czas określony, musi uzasadnić złożone wypowiedzenie, a także pouczyć pracownika (w treści wypowiedzenia umowy o pracę) o przysługującym mu prawie odwołania do sądu pracy. Ze względów dowodowych najkorzystniej będzie dla pracodawcy, jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę zostanie złożone pracownikowi w formie pisemnej, aczkolwiek niezachowanie tej formy nie sprawi, że wypowiedzenie nie będzie skuteczne, o ile zostanie złożone w taki sposób, że pracownik będzie mógł się z nim skutecznie zapoznać.
Z kolei w razie wypowiadania umowy na okres próbny, okres wypowiedzenia wynosi:
Wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny dokonane przez pracodawcę nie musi być uzasadnione.
Przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę musi być rzeczywista, ale nie musi ona wynikać z braku staranności lub sumienności pracownika, albo by
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm