
ZFRON w pytaniach i odpowiedziach po ważnych nowelizacjach przepisów dotyczących pomocy de minimis - nowa interaktywna formuła
od 390 zł netto/os
Czy pracodawca mający status zakładu pracy chronionej (ZPChr) i zatrudniający ponad 30 pracowników, może udzielić pracownikowi z niepełnosprawnością dofinansowania tego samego wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, zarówno ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON), jak i zawodowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS)?
Pracodawca prowadzący ZPChr i zatrudniający 30 pracowników, zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j.: Dz. U. z 2024 r., poz. 44, ze zm.) – dalej: u.r.o.n., utworzył ZFRON. Jednocześnie, pracodawca ten utworzył także ZFŚS, do czego był zobowiązany na podstawie art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j.: Dz. U. z 2024 r., poz. 288, ze zm.) – u.z.f.ś.s. Pracodawca co prawda nie zatrudniał ponad 50 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, co stanowi przesłankę do obligatoryjnego utworzenia ZFŚS, aczkolwiek z wnioskiem o utworzenie tego funduszu wystąpiła działająca u pracodawcy zakładowa organizacja związkowa. Mając na względzie przepis art. 3 ust. 2 u.z.f.ś.s., pracodawca musiał utworzyć ZFŚS.
Na mocy art. 33 ust. 4 u.r.o.n. środki dostępne w ramach ZFRON muszą być przeznaczane na finansowanie rehabilitacji zawodowej, społecznej oraz leczniczej, w tym indywidualnych programów rehabilitacji (IPR) osób niepełnosprawnych opracowywanych przez powołane przez pracodawców komisje rehabilitacyjne oraz ubezpieczenie osób niepełnosprawnych. Wydatki ze środków tego funduszu powinny być dokonywane zgodnie z zapisami zakładowego regulaminu wykorzystania środków ZFRON. Wydatki ze środków ZFRON powinny być celowe i oszczędne, a wydatkowanie tych środków powinno uwzględniać optymalny dobór metod i środków realizacji w stosunku do zakładanych efektów, na co wskazuje § 4a rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2007 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (t.j.: Dz. U. z 2022 r., poz. 1145, ze zm.).
Rodzaje dopuszczalnych wydatków ze środków ZFRON zostały wskazane w § 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie ZFRON. Równocześnie, pracodawca musi wydatkować te środki zgodnie z poniższymi zasadami:
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm