Dobowy wymiar czasu pracy pracownika z niepełnosprawnością jest uzależniony od stopnia niepełnosprawności danego pracownika, w związku z czym może wynosić 8 lub 7 godzin dziennie. Czy czynności związane ze sprzątaniem stanowiska pracy wliczają się do czasu pracy niepełnosprawnego pracownika?
Z art. 128 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j.: Dz. U. z 2023 r., poz. 1465, ze zm.) – dalej: k.p., wynika, że przez czas pracy należy rozumieć czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Czas pracy pracownika nie może przekroczyć wymiaru określonego w art. 129 k.p., czyli co do zasady 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.
Zgodnie z art. 15 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j.: Dz. U. z 2024 r., poz. 44, ze zm.) – dalej: u.r.o.n., czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać:
Powyższe normy czasu pracy pracownika z niepełnosprawnością są sztywne, wobec czego nie mogą być przekraczane, z pewnymi wyjątkami, które zostaną omówione poniżej. Jednocześnie, niepełnosprawny pracownik co do zasady nie może być zatrudniony w porze nocnej ani w godzinach nadliczbowych. Przepis art. 15 u.r.o.n. stanowi lex specialis względem art. 129 k.p.
Ustawodawca przewidział jednak wyj
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm