
Nowe zasady wydłużania ważności orzeczeń i ich wpływ na dofinansowania z PFRON, ulgi we wpłatach na PFRON czy status ZPCHR
od 390 zł netto/os
Zgodnie z komunikatem PFRON z dnia 5.09.2024: Zmiana przepisów w sprawie przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności a dofinansowanie do wynagrodzeń lub refundacja składek ZUS/KRUS - Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (pfron.org.pl) pracodawca, który ubiega się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, aby mógł dalej korzystać z tego wsparcia, powinien otrzymać od pracownika:
Czy w świetle powyższych wyjaśnień dopuszczalne jest przedłużenie dotychczasowego orzeczenia na podstawie dostarczonego przez pracownika:
O dodatkowe wyjaśnienia poprosiliśmy PFRON.
Z uzyskanej odpowiedzi wynika, że:
Aktualnie obowiązujące przepisy umożliwiają zachowanie ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności do czasu, gdy kolejne orzeczenie stanie się ostateczne, nie dłużej jednak niż:
– pod warunkiem złożenia przez osobę niepełnosprawną wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności w okresie ważności odpowiednio orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności.
Fakt złożenia wniosku o wydanie nowego orzeczenia – zgodnie z obowiązującym od 3.08.2024 r. przepisem prawa – potwierdza przewodniczący powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, wydając niezwłocznie zaświadczenie, które określi również termin ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności. Dokument ten jest podstawą do przedłużenia wszelkich uprawnień uzależnionych od niepełnosprawności w okresie oczekiwania na nowe orzeczenie. Przedłużenie prawa do uprawień:
jest możliwe, jeśli pracownik uzyska zaświadczenie określone przepisem prawa i dostarczy je do pracodawcy. Wszelkie inne formy potwierdzania złożenia wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia – w ocenie Funduszu – są wątpliwe i niosą za sobą ryzyko nadania pracownikowi statusu osoby niepełnosprawnej w okresie, gdy orzeczenie utraciło ważność i nie podlega przedłużeniu np. z uwagi na nieterminowe złożenie wniosku o wydanie nowego orzeczenia. Dlatego też zalecamy zgodną z aktualnymi przepisami dokumentację, potwierdzającą możliwość przedłużenia orzeczenia.