Jeśli pracownik nie wykorzystał do tej pory zaległego urlopu, musi pospieszyć się z decyzją, bowiem czas, jaki pozostał na jego odebranie, kończy się 30 września.
Przepisy jasno wskazują, iż pracodawca, nie zapewniając pracownikowi możliwości zrealizowania zaległego uprawnienia, ryzykuje konsekwencjami prawnymi. Trzeba tutaj zaznaczyć, że jeśli pracownik nie mógł wykorzystać zaległego urlopu we właściwym terminie, może dochodzić swoich roszczeń w ciągu kolejnych trzech lat.
Jak wskazuje Kodeks pracy, jeśli pracownik nabył prawo do urlopu wypoczynkowego, powinien wykorzystać go w tym roku kalendarzowym, zaś pracodawca zobowiązany jest do udzielenia urlopu. W przypadku osób, których staż pracy jest krótszy niż 10 lat, przysługuje urlop w wymiarze 20 dni, natomiast jeżeli ów staż to więcej niż 10 lat, wówczas będzie to wymiar 26 dni.
Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy urlop nie zostaje wykorzystany w tym terminie i co za tym idzie, staje się urlopem zaległym. A jak stanowi art. 168 Kodeksu pracy, urlop zaległy musi być udzielony najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Podkreślmy, że na następny rok przechodzi tylko regularny urlop wypoczynkowy. Pracodawca musi udz
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm