Tak, o ile ich wynagrodzenia finansowane są ze środków publicznych pochodzących ze sprzedaży wyrobów i usług świadczonych przez jednostkę. Takie stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 8.05.2024 r., sygn. akt I GSK 850/20.
Przedmiotem sporu w sprawie rozpatrywanej przez NSA było to, czy ze względu na status Urzędu Gminy jako jednostki sektora finansów publicznych w rozumieniu art. 9 i art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1270 ze zm.) – dalej: u.f.p., może znaleźć zastosowanie art. 26b ust. 8 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 44 ze zm.) odnoszący się do wyłączeń przewidzianych w art. 26b ust. 7 tej ustawy.
Urząd Gminy jest gminną jednostką budżetową, która należy do sektora finansów publicznych i swoje wydatki pokrywa bezpośrednio z budżetu jednostki samorządu terytorialnego (gminy) a dochody odprowadza na rachunek tej jednostki samorządu terytorialnego. Wydatki takiej jednostki budżetowej pokrywane są w całości ze środków publicznych. W art. 26b ust. 7 ustawy o rehabilitacji wyrażono ogólną regułę, zgodnie z którą miesięcznie dofinansowanie z tytułu zatrudnienia osoby niepełnosprawnej nie przysługuje do wynagrodzenia pracownika w części finansowanej ze środków publicznych. Z kolei w art. 26b ust. 8 tej ustawy wprowadzono wyjątek o
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm