W art. 20 ustawy z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, ustawodawca przewidział dla osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności prawo do dwóch zwolnień od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Zwolnienie to zostało przewidziane w dwóch sytuacjach:
- Osoba niepełnosprawna ma prawo do zwolnienia od pracy w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym nie częściej niż raz w roku. Podstawową formą aktywności wspomagającej proces rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, obok warsztatów terapii zajęciowej, są turnusy rehabilitacyjne. Zgodnie z art. 10c turnus rehabilitacyjny oznacza zorganizowaną formę aktywnej rehabilitacji połączonej z elementami wypoczynku, której celem jest ogólna poprawa psychofizycznej sprawności oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników, m.in. przez nawiązywanie i rozwijanie kontaktów społecznych, realizację i rozwijanie zainteresowań, a także przez udział w innych zajęciach przewidzianych programem turnusu. Osoby niepełnosprawne są kierowane do uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych na wniosek lekarza, pod którego opieką się znajdują (art. 10f ust. 1 pkt 2). Wniosek lekarza powinien określać rodzaj turnusu i czas jego trwania. Na podstawie wniosku przedłożonego przez pracownika niepełnosprawnego pracodawca jest zobowiązany udzielić zwolnienia od pracy. Pracownik niepełnosprawny powinien przedstawić pracodawcy skierowanie na turnus rehabilitacyjny w takim terminie, który umożliwi zapewnienie normalnego toku pracy w zakładzie. Natomiast podstawą wypłaty wynagrodzenia - obliczanego jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy – za czas zwolnienia, jest przedłożony pracodawcy dokument, który potwierdza pobyt na turnusie, wystawiony przez organizatora turnusu.
Wymiar omawianego zwolnienia od pracy wynosi maksymalnie 21 dni. W ust. 3 komentowanego przepisu zastrzeżono wyraźnie, że łączny wymiar urlopu dodatkowego osób niepełnosprawnych (10 dni, o których mowa w art. 19) i zwolnienia od pracy w celu wz