
Zatrudniaj osoby z niepełnosprawnością. Obowiązki pracodawcy i uprawnienia pracowników w kontekście aktualnych przepisów prawa
od 450 zł netto/os
Pracownik przedłożył po raz pierwszy pracodawcy orzeczenie lekarza rzeczoznawcy KRUS, który orzekł o trwałej niezdolności osoby do samodzielnej egzystencji od 01.11.2019 r. na czas nieokreślony. Osoba nie posiada orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Czy można przełożyć to orzeczenie na znaczny stopień niepełnosprawności?
Orzeczenie wydane przez komisję lekarską KRUS może stwierdzać różne rodzaje niezdolności, w tym całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji. Jest to ważny dokument w kontekście rolniczego systemu ubezpieczeń społecznych, jednak jego przełożenie na powszechny system oceny niepełnosprawności nie jest automatyczne.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Polityki Społecznej z dnia 31 grudnia 2004 r., orzekając całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym, lekarz rzeczoznawca może stwierdzić również niezdolność do samodzielnej egzystencji. Nie oznacza to jednak, że takie orzeczenie jest jednocześnie równoważne z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Warunki orzekania w nowszych sprawach wynikają z rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 31 grudnia 2004 r. w sprawie orz
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm