Czy orzeczenie lekarza medycyny pracy o istnieniu przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku pracy wiąże sąd pracy w zakresie oceny prawidłowości wypowiedzenia umowy o pracę?
Do podstawowych obowiązków pracownika należy poddawanie się profilaktycznym badaniom lekarskim, wymaganym przez przepisy prawa. Badania te mają na celu stwierdzić, czy w przypadku konkretnego pracownika istnieją przeciwwskazania do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku pracy.
Na podstawie art. 229 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j.: Dz. U. z 2023 r., poz. 1465, ze zm.) – dalej: k.p., wyróżnić można 3 rodzaje badań profilaktycznych:
Skierowanie na profilaktyczne badania lekarskie, o których mowa powyżej, wydaje pracodawca lub przyszły pracodawca (w przypadku badań wstępnych kandydatów do pracy). Koszty badań i inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej, konieczne ze względu na warunki pracy, ponosi pracodawca. Adekwatnie do dyspozycji § 2 ust. 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (t.j.: Dz. U. z 2023 r., poz. 607, ze zm.) – dalej: r.s.b.l., każde badanie profilaktyczne kończy się orzeczeniem lekarskim stwierdzającym albo brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na określonym stanowisku pracy, albo istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na określonym stanowisku pracy, w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. Przepis § 3 ust. 1 r.s.b.l. stanowi, iż lekarz medycyny pracy orzeka na podstawie:
Za czas okresowych i kontrolnych badań lekarskich, jeżeli przeprowadzane są w godzinach pracy, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia oraz zwrotu kosztów za przejazd na te badania do innej miejscowości.
W myśl art. 229 § 4 k.p. pracodawca nie może dopuścić do pracy pr
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm