Czy brak możliwości dopuszczenia pracownika z niepełnosprawnością do pracy na dotychczasowym stanowisku pracy zwalnia pracodawcę z obowiązku wypłaty wynagrodzenia za czas wypowiedzenia umowy o pracę, jeżeli w okresie tym pracownik nie świadczył pracy?
W trakcie badań kontrolnych lekarz medycyny pracy orzekł o istnieniu przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku pracy, w warunkach opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. W związku z tym, na podstawie art. 229 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j.: Dz. U. z 2023 r., poz. 1465, ze zm.) – dalej: k.p., pracodawca nie może dopuścić pracownika z niepełnosprawnością do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku pracy, gdyż pracownik ten nie posiada aktualnego orzeczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku pracy.
Z uwagi na powyższe, pracodawca zdecydował się na wypowiedzenie niepełnosprawnemu pracownikowi umowy o pracę. Jednocześnie pracodawca stwierdził, że ze względu na to, iż pracownik nie może wykonywać pracy na dotychczasowym stanowisku pracy, nie przysługuje mu wynagrodzenie. Dlatego też pracodawca odmówił wypłaty pensji pracownikowi za okres wypowiedzenia. Czy działania pracodawcy są zgodne z prawem?
Odpowiedź na powyższe pytanie jest oczywiście negatywna. Adekwatnie do treści art. 22 ust. 1 k.p., jednym z podstawowych warunków nawiązania stosunku pracy jest zatrudnienie pracownika za wynagrodzeniem. Przepis art. 80 k.p. w sposób jednoznaczny wskazuje, że co do zasady wynagrodzenie przysługuje wyłącznie za pracę wykonaną, jednakże w przypadku gdy przepisy prawa tak stanowią, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia także za czas niewykonywania pracy. Zgodnie z dyspozycją art. 81 § 1 k.p., w sytuacji, gdy pracownik z niepełnosprawnością był gotów do wykonywania pracy, ale doznał przeszkód w wykonywaniu swoich obowiązków pracowniczych z przyczyn dotyczących pracodawcy, pracownikowi temu przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia (nie mniej niż minimalne wynagrodzenie za pracę).
Podobnie pracownik z niepełnosprawnością zachowuje prawo do wynagrodzenia za pracę za czas przestoju, o ile przestój ten nie jest zawiniony przez tego pracownika. Jeżeli chodzi o
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm