W jakim terminie po wykonaniu badań wstępnych należy zatrudnić kandydata do pracy jako pracownika? Czy jeżeli rozpoczęcie pracy przez nowo zatrudnionego pracownika nastąpi w późniejszym terminie niż wynikający z umowy o pracę, badania wstępne tracą ważność?
Dopuszczenie do pracy pracownika nieposiadającego aktualnego (ważnego) orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie jest ściśle zabronione, na co jednoznacznie wskazuje art. 229 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j.: Dz. U. z 2023 r., poz. 1465, ze zm.) – dalej: k.p. Powyższe zobowiązanie dotyczy pracodawcy i łączy się z obowiązkiem zapewnienia pracownikom profilaktycznej opieki medycznej, w tym niezbędnych badań medycyny pracy.
Adekwatnie do treści art. 229 § 1 k.p., badania profilaktyczne mogą przybrać formę badań wstępnych, przy czym dotyczą wówczas także kandydatów do pracy. W takim przypadku badania te należy przeprowadzić w momencie przyjmowania kandydata na pracownika do pracy. Skierowanie na badania wstępne dla kandydata do pracy wydaje przyszły pracodawca. Po przeprowadzeniu badań wstępnych lekarz medycyny pracy wydaje orzeczenie o:
„Pracownik winien wykonywać swoje obowiązki pracownicze mając aktualne orzeczenie lekarskie, to jest orzeczenie stwierdzające stan zdrowia pracownika w dacie, w której ma być dopuszczony do pracy. C
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm