Czy pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów finansowane przez siebie wpłaty do pracowniczych planów kapitałowych (PPK)?
Każdy pracodawca zatrudniający pracownika będącego uczestnikiem PPK jest zobligowany do obliczania i dokonania finansowanych przez siebie wpłat do instytucji finansowej, z którą zawarł umowę o prowadzenie PPK. Wpłaty podstawowe do PPK opłacane przez pracodawcę muszą być finansowane ze środków własnych pracodawcy. Wynika to wprost z przepisu art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j.: Dz. U. z 2024 r., poz. 427, ze zm.) – dalej: ustawa o PPK.
Ustawodawca przewidział, że pracodawca może finansować także wpłaty dodatkowe do PPK, przy czym należy zwrócić uwagę, że wpłata podstawowa pracodawcy do PPK wynosi 1,5% wynagrodzenia pracownika, z kolei wpłata dodatkowa pracodawcy nie może być wyższa aniżeli 2,5% wynagrodzenia należnego pracownikowi. W zakresie finansowania wpłaty dodatkowej pracodawcy do PPK podmiot zatrudniający może uzależnić wysokość finansowanej wpłaty dodatkowej od:
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm