Wygaśnięcie stosunku pracy następuje z mocy prawa niezależnie od woli stron, w związku z zaistnieniem określonego przez przepis zdarzenia. Czyli w takiej sytuacji pracodawca stwierdza wyłącznie wygaśnięcie stosunku pracy, a nie składa oświadczenie, które wywołuje określony skutek prawny. Od tej sytuacji istnieją wyjątki.
Jak wskazuje nam art. 66 § 1 Kodeksu pracy, jedną z przesłanek powodujących wygaśnięcie stosunku pracy jest tymczasowe aresztowanie pracownika. Trzeba zatem wiedzieć, że umowa o pracę wygasa (niezależnie od woli stron) z upływem 3 miesięcy nieobecności pracownika w pracy, z powodu tymczasowego aresztowania, o ile pracodawca nie rozwiązał wcześniej, bez wypowiedzenia, umowy o pracę z winy pracownika.
O tymczasowym aresztowaniu pracownika pracodawca powinien dowiedzieć się z sądu. Zgodnie z treścią art. 261 § 3 Kodeksu postępowania karnego, sąd ma obowiązek niezwłocznie zawiadomić o zastosowaniu tymczasowego aresztowania pracodawcę, szkołę lub uczelnię, w stosunku do żołnierza — jego dowódcę, zaś w sytuacji, gdy oskarżonym jest przedsiębiorca lub niebędący pracownikiem członek organu zarządzającego przedsiębiorcy, na jego wniosek — zarządzającego przedsiębiorstwem.
Co ciekawe, tymczasowe aresztowanie nie stanowi podstawy do dyscyplinarnego zwolnienia pracownika. Jeżeli chodzi o skut
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm