Pracodawca zawarł umowę o pracę z pracownikiem z niepełnosprawnością. Jednakże pracownik ten podpisał się parafką zamiast czytelnym podpisem. Czy podpisana w ten sposób umowa o pracę jest wiążąca?
W celu udzielenia odpowiedzi na powyższe pytanie w pierwszej kolejności należy odnieść się do art. 78 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j.: Dz. U. z 2023 r., poz. 1610, ze zm.) – dalej: k.c. Przepis ten stanowi, że „Do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarcza złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli. Do zawarcia umowy wystarcza wymiana dokumentów obejmujących treść oświadczeń woli, z których każdy jest podpisany przez jedną ze stron, lub dokumentów, z których każdy obejmuje treść oświadczenia woli jednej ze stron i jest przez nią podpisany”.
Przez podpis własnoręczny należy rozumieć językowy znak graficzny umieszczony na dokumencie, skreślony trwałym sposobem (por. Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z dnia 28 czerwca 2017 r., sygn. akt KIO 1189/17).
Jeżeli chodzi o cechy charakterystyczne podpisu, to Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z dnia 15 stycznia 2020 r. (sygn. akt I
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm