Czy pracodawca musi dokonać korekty zgłoszenia ZUS ZUA w przypadku, gdy zgłoszony pracownik w trakcie zatrudnienia stał się osobą niepełnosprawną?
Jak wynika z art. 13 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j: Dz. U. z 2024 r., poz. 497, ze zm.) – u.s.u.s., pracownicy, od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia ustania tego stosunku, obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu. Adekwatnie do dyspozycji art. 36 ust. 1 u.s.u.s., każdy, kto podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym powinien zostać zgłoszony do ubezpieczeń społecznych.
Powiadomienie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) o zawarciu umowy o pracę z pracownikiem powinno nastąpić na formularzu ZUS ZUA, w ciągu 7 dni od dnia nawiązania stosunku pracy. Formularz ZUS ZUA wypełnia płatnik składek w celu zgłoszenia osoby z danego tytułu ubezpieczenia (poza osobami przebywającymi na urlopie wychowawczym lub pobierającymi zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego).
Zgodnie z art. 36 ust. 10 u.s.u.s., na formularzu ZUS ZUA zawarte powinny zostać następujące dane osoby zgłaszanej:
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm