
Nowe zasady udzielania pomocy de minimis a wydatki z ZFRON po 1.07.2024 r.
od 390 zł netto/os
Czy pracodawca może wydatkować środki zgromadzone na koncie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON) w sposób zupełnie swobodny, w zależności od swojego uznania, czy też jest w tej kwestii związany ograniczeniami?
Stosownie do treści art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j.: Dz. U. z 2024 r., poz. 44, ze zm.) – dalej: u.r.o.n., pracodawca mający status zakładu pracy chronionej (ZPChr) ma obowiązek utworzenia ZFRON.
Pierwszym ograniczeniem swobody wydatkowania środków ZFRON przez pracodawcę jest celowość ponoszenia takich wydatków. Mianowicie, w myśl art. 33 ust. 4 u.r.o.n., środki ZFRON należy przeznaczać na finansowanie:
W związku z powyższym, wydatki ponoszone ze środków ZFRON powinny być przeznaczane na zaspokojenie potrzeb pracownika wynikających z jego niepełnosprawności, a zatem nie mogą być wydatkami uniwersalnymi, które służą każdemu pracownikowi na danym stanowisku pracy, bez względu na niepełnosprawność. Dlatego też wydatki sfinansowane ze środków ZFRON powinny odznaczać się ścisłym związkiem przyczynowym ze zmniejszaniem lub eliminowaniem ograniczeń zawodowych wynikających z rodzaju i stopnia niepełnosprawności danego pracownika.
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm