Zatrudniony został pracownik z orzeczonym lekkim stopniem niepełnosprawności. Nie składał wcześniej wniosku do ZUS o emeryturę. Czy gdyby okazało się, że przyznane ma świadczenie emerytalne z tytułu choroby jego dziecka, a ustalone prawo do emerytury jest tylko z powodu choroby dziecka, to pracodawca będzie mógł ubiegać się o dofinansowanie jego wynagrodzenia?
Zacznijmy od przypomnienia, na kogo przysługuje dofinansowanie. Art. 26a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wskazuje nam, że dofinansowanie przysługuje na pracowników niepełnosprawnych, którzy ujęci są w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych prowadzonej przez PFRON. Fundusz uzupełnia ewidencję na podstawie informacji składanych co miesiąc przez pracodawców.
W rozumieniu ustawy o rehabilitacji osobą niepełnosprawną jest osoba, której niepełnosprawność została potwierdzona orzeczeniem o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności lub orzeczeniem równoważnym.
Zgodnie z art. 26a ust. 1a¹ pkt 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, miesięczne dofinansowanie nie przysługuje na pracowników zaliczonych do umiarkowanego lub lekkiego stopnia niepełnosprawności, którzy mają ustalone prawo do emerytury.
W powyższym przepisie mowa jest o osobach, którym ZUS lub inny organ emerytalny wydał decyzję potwierdzającą prawo do emerytury, bowiem osiągnięcie przez pracownika wieku emerytalnego nie jest równoznaczne z faktem, że na pracownika nie przysługuje dofinansowanie. A zatem dopóki prawo do emerytury nie zostanie potwierdzone stosowną decyzją, pracodawca może pobierać dof
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm