Bywają sytuacje, kiedy pracodawca, z różnych względów, musi czasowo przenieść pracownika w inne miejsce. Taka chwilowa zmiana miejsca wykonywania pracy w przypadku osób z niepełnosprawnościami łączy się z kilkoma trudnościami.
Nawiązując stosunek pracy, pracownik ma obowiązek wykonywać polecenia pracodawcy tylko wtedy, gdy dotyczą umówionej pracy. W umowie o pracę (obok innych ważnych informacji), w myśl art. 29 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy, musi znaleźć się informacja o miejscu, w którym będzie ona wykonywana. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy pracodawca musi powierzyć pracownikowi wykonywanie obowiązków w innym miejscu niż dotychczas. Taka konieczność może zaistnieć na przykład, gdy zatrudniający ma kilka lokali gastronomicznych, lub gdy pracownik banku zostaje przeniesiony do innego punktu obsługi klienta.
Zazwyczaj takich czasowych przenosin dokonuje się na podstawie art. 42 § 4 Kodeksu pracy. Na swojej stronie internetowej Państwowa Inspekcja Pracy tłumaczy, że „zgodnie z art. 42 § 4 Kodeksu pracy wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika”. Z powyższego wyjaśnienia wynika, że Kodeks pracy przewiduje możliwość powierzenia pracownikowi innej pracy niż ta określona w umowie, na podstawie wspomnianego art. 42 § 4 Kodeksu pracy. Pracodawca, przesuwając pracownika do innej pracy, nie musi wręczać mu wypowiedzenia zmieniającego. Wystarczy, że wyda mu jednostronne polecenie.
Aby dokonać wskazanej zmiany rodzaju świadczonej pracy, pracodawca musi spełnić łącznie następujące przesłanki:
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm