Osoby przewlekle chore, którym choroba utrudnia codzienne życie, mogą wystąpić o orzeczenie o niepełnosprawności. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie.
Omawiając choroby przewlekłe, najczęściej posiłkujemy się definicją zaakceptowaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Zgodnie z nią chorobą przewlekłą jest jakiekolwiek zaburzenie bądź odchylenie od normy określanej jako zdrowie, które jest trwałe, pozostawia po sobie inwalidztwo albo powoduje nieodwracalne zmiany patologiczne lub wywołuje konieczność specjalnego postępowania rehabilitacyjnego bądź długiego czasu nadzoru czy opieki. Aby uznać schorzenie za chroniczne, wystarczy jedna z tych cech.
Dla pełnego obrazu dodajmy jeszcze, że z medycznego punktu widzenia choroby przewlekłe nie są zakaźne, ale rozwijają się wolno i trwają dość długo, czasem przez całe życie. Ich przebieg może obejmować nawracający ból, okresy niepełnosprawności oraz ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu.
Do chorób przewlekłych jest zaliczanych ok. 150 jednostek chorobowych. Do najczęściej występujących chorób przewlekłych należą:
Jak widać, schorzeń uznawanych za chroniczne jest sporo. Życie osoby zmagającej się z chorobą przewlekłą do łatwych nie należy. Musi się ona zmagać z długotrwałymi zaburzeniami, które postępują, źle rokują i negatywnie wpływają na jakość funkcjonowania fizycznego i psychicznego. Chorobę uznaje się za przewlekłą, gdy osoba zmagająca się z nią odczuwa niekorzystny stan zdrowia trwający dłużej niż trzy
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm