Otyłość staje się problemem cywilizacji zachodniej. Coraz więcej Europejczyków zmaga się z tym problemem. W Polsce również zwiększa się ilość osób uważanych za otyłe. Czy otyłość jest uznawana za niepełnosprawność?
Otyłość uważana jest za chorobę przewlekłą. Rozwija się, kiedy w organizmie przez dłuższy czas utrzymuje się dodatni bilans energetyczny. Oznacza to, że ilość składników odżywczych dostarczanych wraz z pożywieniem przewyższa zapotrzebowanie organizmu. Według definicji ustalonej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) otyłość przebiega jako nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej w organizmie, a za jej zasadniczą przyczynę uznaje się brak równowagi energetycznej pomiędzy spożytymi kaloriami a wydatkami energii.
Z kolei otyłość olbrzymia definiuje się, jako stan, w którym wskaźnik masy ciała BMI przekracza 40 kg/m². Mówi się o niej również wtedy, gdy zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie jest większa niż 35% u mężczyzn i 50% u kobiet. Jest to problem, który wymaga podjęcia natychmiastowego leczenia ze względu na powikłania, do których prowadzi. Wyjaśnijmy, że tajemnicze BMI, o którym wspomnieliśmy, jest wskaźnikiem masy ciała (ang. body mass index, BMI), czyli współczynnikiem powstałym przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach. Klasyfikacja wskaźnika BMI została opracowana wyłącznie dla dorosłych i nie może być stosowana u dzieci. Oznaczanie wskaźnika masy ciała ma znaczenie w ocenie zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą. Przyjmuje się, że większe BMI wiąże się ze zwiększonym ryzykiem dla zdrowia i życia.
Według WHO W krajach wysoko rozwiniętych zakorzeniły się niedobre i szkodliwe wzorce żywieniowe, przy jednoczesnym spadku aktywności fizycznej. Europejczycy, w tym też oczywiście Polacy, zbyt wiele spożywają żywności o wysokiej wartości energetycznej, czyli bogatej w tłuszcze i cukry. Przy jednoczesnym jedzeniu wysokokalorycznych produktów, spada aktywność fizyczna. Rozwój cywilizacji, w tym łatwy dostęp do samochodów oraz siedzący tryb życia, są czynnikami, które wpływają na to, że liczba osób otyłych wciąż rośnie.
Poza złym odżywianiem się u źródeł otyłości mogą leżeć w równym stopniu czynniki genetyczne, zaburzenia w gospodarce hormonalnej oraz problemy natury emocjonalnej.
Otyłość jest schorzeniem, które prowadzi do innych, niebezpiecznych chorób, związanych z zaburzeniami metabolicznymi, w tym powikłaniami w procesie przemiany materii
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm