Czy pracodawca może wykazać efekt zachęty metodą jakościową w przypadku, gdy nowo zatrudniony pracownik z niepełnosprawnością podjął pracę na stanowisku pracy innego pracownika, którego stosunek pracy ustał wskutek rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, z winy pracodawcy?
Pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej (ZPChr) i uzyskujący dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami zamierza zatrudnić nowego pracownika na stanowisku pracy zwolnionym przez pracownika, który rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia, z winy pracodawcy, na podstawie art. 30 § 1 pkt 3 w zw. z art. 55 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j.: Dz. U. z 2023 r., poz. 1465, ze zm.) – dalej: k.p.
Na podstawie art. 30 § 1 pkt 3 k.p., umowę o pracę można rozwiązać przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia, jeżeli dochodzi do ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracownika lub pracodawcy (w zależności od tego, kto składa oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia). Oświadczenie takie ma skutek natychmiastowy. Należy podkreślić, że rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie.
W myśl art. 55 § 1 k.p. pracownik może rozwiązać umowę o pracę w trybie bez wypowiedzenia z winy pracodawcy, o ile zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, w przypadku gdy pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe.
Stosownie do wyjaśnień Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) efekt zachęty może zostać wykazany na dwa sposoby:
- metodą ilościową – w drodze wykazania wzrostu netto stanu zatrudnienia ogółem w miesiącu podjęcia zatrudnienia pr