Pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej (ZPChr) musi przekazywać informację miesięczną o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (INF-1) do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Jak należy wyliczać stan zatrudnienia w etatach w tej informacji?
Kto powinien przekazywać informację INF-1?
Co do zasady, pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy (etat) jest zobowiązany do dokonywania miesięcznych wpłat na PFRON. Wpłaty te powinny być dokonywane w wysokości kwoty stanowiącej iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6% a rzeczywistym zatrudnieniem takich osób. Wynika to z wprost z dyspozycji art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j.: Dz. U. z 2024 r., poz. 44, ze zm.) – u.r.o.n.
Niemniej jednak nie każdy pracodawca ma obowiązek dokonywania obowiązkowych wpłat na PFRON. Mianowicie, zwolnieni z tego obowiązku są m.in. pracodawcy, którzy osiągają wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, wynoszący co najmniej 6%, na co wskazuje art. 21 ust. 2 u.r.o.n.
Czym jest informacja INF-1?
Warto zaznaczyć, że pracodawca, który podlega zwolnieniu z miesięcznych wpłat na PFRON, jest zobowiązany do składania miesięcznych, a także rocznych informacji o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. W ujęciu miesięcznym należy składać informację INF-1, a zatem informację miesięczną o zatrudnieniu, kształceniu lub działalności na rzecz osób niepełnosprawnych. Natomiast dodatkowo informację roczną o zatrudnieniu, kształceniu lub działalności na rzecz osób niepełnosprawnych (INF-2), musi składać pracodawca, który w ciągu roku kalendarzowego był zobowiązany złożyć, chociażby jedną informację INF-1. Wzór informacji INF-1 określa rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityk