Pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej (ZPChr) musi przekazywać informację miesięczną o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (INF-1) do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Jak należy wyliczać stan zatrudnienia w etatach do tej informacji?
Wyliczanie stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych w informacji INF-1
Przy wypełnianiu w poz. E0 i O0 oraz w tabeli T1 (w wierszach oznaczonych symbolami E i O) informacji INF-1, pracodawca powinien wpisać przeciętne miesięczne stany zatrudnienia pracowników:
- w etatach (w poz. E0 i komórkach E1‒E7 informacji INF-1), a także
- w osobach (w poz. O0 i komórkach O1–O7 informacji INF-1).
Jednocześnie, w poz. E0 i O0 informacji INF-1 oraz w komórkach E1–O7 tej informacji pracodawca musi wykazać rzeczywiste zatrudnienie pracowników w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j.: Dz. U. z 2023 r., poz. 1465, ze zm.) – dalej: k.p., w okresie sprawozdawczym z objętym INF-1. W myśl art. 2 k.p., pracownik to osoba zatrudniona na podstawie:
- umowy o pracę,
- powołania,
- wyboru,
- mianowania, lub
- spółdzielczej umowy o pracę.
Dane, które powinny zostać wpisane w poz. E0 i O0 informacji INF-1 pracodawca ustala na podstawie art. 21 ust. 1 i 5 u.r.o.n., a dane do wpisania w komórkach E1–E7 i O1–O7 informacji INF-1 – na podstawie art. 2a oraz art. 21 ust. 1 i 5 ustawy.
W poz. E0, O0 i K0 informacji INF-1 oraz w tabelach T1 i T2 tej informacji pracodawca musi wpisać dane z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. W przypadku, gdy trzecia cyfra po przecinku znajdzie się w przedziale od 5 do 9, stosuje się zaokrąglenie w górę, a gdy jest mniejsza niż 5, to pierwszą i drugą cyfrę po przecinku pozostawia się bez zmian.
W trakcie wyliczania stanu zatrudnienia w etatach na potrzeby informacji INF-1 pod uwagę bierze się wytyczne określone w art. 2a u.r.o.n., a ponadto art. 21 ust. 5 u.r.o.n. Zgodnie z art. 2a ust. 1 u.r.o.n., osoba z niepełnosprawnością powinna być wliczana do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, począwszy od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Co istotne, ma to zastosowanie także do dokumentów potwierdzających wystąpienie u pracownika schorzeń szczególnych.
Adekwatnie do dyspozycji art. 2a ust. 2 u.r.o.n., jeżeli pracownik przedstawi pracodawc