Prędzej, czy później przychodzi zmęczenie pracą. Rutyna zabija resztki kreatywności, a o satysfakcji już dawno zapomniałeś. Wypalenie zawodowe narasta i jedynym wyjściem może okazać się L4.
Chory pracownik ma prawo korzystać ze zwolnienia lekarskiego. W przypadku choroby pracownika pracodawca może odebrać jego zwolnienie lekarskie na platformie PUE lub też otrzymać je od podwładnego w wersji wydrukowanej. Jeśli płatnik ma założone konto PUE, wówczas ZUS ZLA dotrze do niego elektronicznie i będzie widoczne na profilu ZUS PUE u danego płatnika. Osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim ma prawo do zasiłku chorobowego. Zaznaczmy, że nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego może również pozbawić prawa do wynagrodzenia chorobowego. Wynika to z faktu, iż świadczenie to nie przysługuje w przypadkach, w których pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego. Takie postępowanie jest zgodne z art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zwanej ustawą zasiłkową, oraz art. 92 § 3 pkt 2 kodeksu pracy.
Wypalenie zawodowe zostało zdefiniowane jako syndrom, występujący na skutek chronicznego stresu w pracy, którego nie można samodzielnie opanować. Według Światowej Organizacji Zdrowia wypalenie zawodowe charakteryzuje się uczuciem wyczerpania lub braku energii, zwiększonym dystansem psychicznym do pracy, poczuciem negatywizmu oraz zmniejszoną skutecznością zawodową. Według psycholog Ch. Maslach wypalenie zawodowe ma trzy wymiary. Pierwszy z nich to wymiar emocjonalny, do którego zalicza się wyczerpanie, zniechęcenie do pracy, napięcie, oraz ciągłe zmęczenie. Cynizm, wycofywanie się z relacji ze współpracownikami są ch
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm