Jakie warunki musi spełnić kandydat na członka Rady Nadzorczej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON)? Kto wchodzi w skład tego organu?
Przepis art. 50 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j.: Dz. U. z 2024 r., poz. 44, ze zm.) – dalej: u.r.o.n., przewiduje, że Rada Nadzorcza PFRON, podobnie jak Zarząd, jest organem PFRON.
W myśl art. 50 ust. 2 u.r.o.n. w skład Rady Nadzorczej PFRON wchodzą:
Prezes Rady Nadzorczej, którym jest Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych;
przedstawiciel ministra właściwego do spraw finansów publicznych;
przedstawiciel ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego;
przedstawiciele organizacji pozarządowych, wliczając w to:
• po jednym przedstawicielu każdej organizacji pracodawców, reprezentatywnej w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego (t.j.: Dz. U. z 2018 r., poz. 2232, ze zm.); • po jednym przedstawicielu każdej organizacji związkowej, reprezentatywnej w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, • dwóch przedstawicieli organizacji pozarządowych, innych niż wymienieni powyżej.
Jeżeli chodzi o powoływanie członków Rady Nadzorczej PFRON, to powołuje ich minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego, a więc minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Jednocześnie w przypadku członków Rady Nadzorczej PFRON nie będących przedstawicielami organizacji pozarządowych, powołanie następuje na wniosek Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Z kolei w odniesieniu do członków Rady Nadzorczej PFRON będących przedstawicielami organizacji pozarządowych powołan
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm