Osoby, u których zdiagnozowano łuszczycę, napotykają na wiele trudności w codziennym funkcjonowaniu. Czy osoba chora na łuszczycę ma szansę uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności? Jeżeli tak, czy trzeba spełnić jakieś dodatkowe warunki?
Pod pojęciem łuszczycy należy rozumieć przewlekłą, zapalną chorobę autoimmunologiczną skóry, która charakteryzuje się występowaniem zmian o typie czerwonobrunatnej grudki pokrytej srebrzystą łuską, a także dolegliwościami stawowo-ścięgnistymi. Łuszczyca ma podłoże genetyczne, ale jej objawy mogą nasilić się pod wpływem czynników środowiskowych, jak np. infekcje bakteryjne lub wirusowe, zadrapania, rany, blizny chirurgiczne, silne nasłonecznienie, nadwaga, niedobór snu, stres, palenie tytoniu, picie alkoholu, a nawet zażywanie niektórych lekarstw. Choroba może wystąpić w każdym wieku.
Stan zapalny wywołany przez łuszczycę może przyczynić się także do zaostrzenia chorób współistniejących. U osób chorych na łuszczycę występuje zwiększony ryzyko zawałów serca i udarów. Zgodnie z niektórymi raportami, łuszczyca występuje u 2–4% populacji Polski, a więc dotyczy ponad miliona osób. Co istotne, łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, ani złośliwą. Cechami charakteryzującymi to schorzenie jest przewlekły przebieg z tendencją do samoistnego ustępowania i nawrotów.
Warto zaznaczyć, że łuszczyca występuje w kilku typach. Zgodnie z Klasyfikacją ICD-10 można wyróżnić następujące typy łuszczycy (ICD-10: L40):
Z
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm