Czy istnieją przepisy prawne pozwalające pracodawcy na żądanie od pracownika orzeczenia o niepełnosprawności osoby trzeciej (osoby, nad którą pracownik sprawuje opiekę) w celu rozpatrzenia wniosku o pracę zdalną?
Praca zdalna to praca, która może być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Wskazuje na to treść art. 6718 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j.: Dz. U. z 2023 r., poz. 1465, ze zm.) – dalej: k.p.
Zgodnie z art. 6719 § 1 i 2 k.p., porozumienie pomiędzy pracodawcą a pracownikiem o świadczeniu pracy w trybie zdalnym może nastąpić zarówno w czasie trwania zatrudnienia, jak i przy zawieraniu umowy o pracę. Jeżeli warunki pracy zdalnej uzgadniane są podczas trwania zatrudnienia, może się to odbyć zarówno z inicjatywy pracodawcy, jak też na wniosek pracownika, złożony w formie papierowej lub elektronicznej.
Stosownie do dyspozycji art. 6719 § 6 k.p., pracodawca, o ile jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika, musi uwzględnić wniosek o wykonywanie pracy zdalnej, złożony m.in. przez pracownika, który sprawuje opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
W celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane we wstępie należy zwrócić uwagę, że żaden przepis k.p. nie reguluje tego, w jaki sposób pracownik wnioskujący o pracę zdalną z uwagi na to, że sprawuje opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, powinien udokumentować okoliczność posiadania przez osobę trzecią orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Jednakże adekwatnie do art. 221 § 1 k.p., pracodawca żąda od osoby ubiegającej się o zatrudnienie podania danych osobowych, które obejmują
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm