Czy w świadectwie pracy trzeba podać informacje dotyczące urlopu wypoczynkowego? Jeżeli tak, to czy należy uwzględnić też informacje o innych urlopach?
Wydanie świadectwa pracy należy do podstawowych obowiązków pracodawcy związanych z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy, wynikających z art. 97 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j.: Dz. U. z 2023 r., poz. 1465, ze zm.) – dalej: k.p.
Świadectwo pracy powinno być wydane pracownikowi w dniu, w którym ustaje stosunek pracy, o ile pracodawca nie zamierza nawiązać z tym pracownikiem następnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy.
W przypadku, gdy pracodawca z przyczyn obiektywnych nie może wydać pracownikowi lub osobie upoważnionej przez pracownika świadectwa pracy w dniu ustania stosunku pracy, powinien on w ciągu 7 dni od dnia upływu terminu na wydanie świadectwa pracy przesłać świadectwo pracy pracownikowi bądź osobie upoważnionej listem poleconym na wskazany adres domowy za pośrednictwem poczty, albo doręczyć ten dokument w inny sposób.
Świadectwo pracy powinno dotyczyć okresu lub okresów zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy. Wydanie świadectwa pracy nie może być obwarowane spełnieniem przez pracownika dodatkowych warunków, jak uprzednie rozliczenie się pracownika z niepełnosprawnością z pracodawcą, np. ze sprzętu służbowego. Koszty wydania tego dokumentu nie mogą obciążać niepełnosprawnego pracownika.
Jeśli pracodawca zdecyduje się na nawiązanie z tym samym pracownikiem następnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy, wydanie świadectwa pracy pracownikowi z niepełnosprawnością następuje wyłącznie na wniosek tego pracownika. Wówczas termin wydania świadectwa pracy wynosi 7 dni od dnia złożenia wniosku.
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm