Pracownik może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o ustanowienie indywidualnego rozkładu czasu pracy w ramach obowiązującego go systemu czasu pracy. Jednocześnie przepisy prawa pracy nie przewidują informacji określającej, co taki wniosek powinien zawierać.
Pracownik ma możliwość wystąpienia do swojego pracodawcy z wnioskiem o ustanowienie w stosunku do niego indywidualnego rozkładu czasu pracy. Może to zrobić na podstawie art. 142 Kodeksu pracy. Zgodnie z dyspozycją tego przepisu, na pisemny wniosek pracownika pracodawca może ustalić indywidualny rozkład jego czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty.
Z powyższego przepisu wynika zatem, że indywidualny rozkład czasu pracy może zostać ustanowiony jedynie w ramach systemu czasu pracy, którym objęty jest wnioskujący pracownik. Oznacza to, że na jego podstawie następuje modyfikacja rozkładu czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty. Modyfikacja ta może polegać na zmianie godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy, rozkładu dni wolnych od pracy czy sposobu wykorzystania przerw w pracy.
Trzeba jednak w tym miejscu zaznaczyć, że możliwość modyfikacji rozkładu czasu pracy podlega ograniczeniom, jakie wynikają z przepisów o czasie pracy. Ustawodawca nie wprowadza natomiast ogranicze
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm