Co powinno zawierać skierowanie na specjalistyczne badanie w wojewódzkim zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności (WZON)? Kto może wystawić takie skierowanie?
Adekwatnie do treści art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j.: Dz. U. z 2024 r., poz. 44, ze zm.) – dalej: u.r.o.n., dla realizacji celów określonych w u.r.o.n. ustala się trzy stopnie niepełnosprawności, czyli znaczny, umiarkowany i lekki.
O niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności orzekają powiatowe/miejskie (w I instancji) i wojewódzkie (w II instancji) zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. W, sytuacji, gdy PZON działa w mieście na prawach powiatu może być określany jako miejski zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności (MZON). W posiedzeniu składu orzekającego powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności (PZON) i WZON uczestniczy co najmniej dwóch specjalistów – członków zespołu orzekającego, z których co najmniej jednym jest lekarz sprawujący jednocześnie funkcję przewodniczącego składu orzekającego. Drugim członkiem składu orzekającego może być pedagog, psycholog, pracownik socjalny, doradca zawodowy albo inny lekarz.
Wydatki poniesione w związku z tworzeniem i działalnością zespołów orzekających o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności są pokrywane ze środków finansowych budżetu państwa, aczkolwiek wskazane wydatki mogą być także pokrywane ze środków finansowych jednostek samorządu terytorialnego.
Jak już wspomniano, WZON jest organem II instancji, właściwym do rozpatrywania odwołań od orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, wydawanych przez powiatowe i miejskie zespoły orzekające. Nie jest to jednak jedyne zadanie WZON.
Na mocy art. 6b1 ust. 1 u.r.o.n. do podstawowych zadań WZON należy także przeprowadzanie specjalistycznych badań, włączając w to badania psychologiczne, osób ubiegających się o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności. Należy jednak pamiętać, że skierowanie na takie badanie powinno być wystawione tylko wtedy, gdy dokumentacja medyczna jest niewystarczająca do pełnej oceny stanu zdrowia osoby ubiegającej się o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Odpowiednio do art. art. 6b1 ust. 1 u.r.o.n. w zw. z § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społe
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm