Czy powtarzające się z dużą częstotliwością spóźnienia do pracy niepełnosprawnego pracownika mogą stanowić uzasadnioną przyczynę rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem?
Pracownik z niepełnosprawnością kilka razy w tygodniu spóźnia się do pracy. Spóźnienia najczęściej wynoszą ok. 15 minut, niemniej jednak zaburzają organizację pracy w danym zakładzie pracy. W związku z tym pracodawca chce dokonać wypowiedzenia umowy o pracę zawartej z niepełnosprawnym pracownikiem.
W zakresie podstawowych obowiązków niepełnosprawnego pracownika mieści się sumienne i staranne wykonywanie powierzonych zadań pracowniczych oraz przestrzeganie poleceń przełożonych, o ile nie są one niezgodne z obowiązującymi przepisami czy zawartą umową o pracę. Wynika to wprost z treści art. 100 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j.: Dz. U. z 2023 r., poz. 1465, ze zm.) – dalej: k.p. Co więcej, na podstawie art. 100 § 2 pkt 1 k.p. pracownik z niepełnosprawnością jest zobligowany do przestrzegania czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy, czyli punktualnego rozpoczynania pracy, gotowości do jej wykonywania w konkretnych godzinach w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę i przez określoną liczbę godzin. Spóźnienie do pracy narusza wskazane wyżej obowiązki.
Jeżeli niepełnosprawny pracownik wie, że spóźni się do pracy, powinien bez zbędnej zwłoki poinformować o tym swojego pracodawcę, w sposób przyjęty w danym zakładzie pracy lub określony w regulaminie pracy, albo w innych wewnątrzzakładowych aktach prawnych.
Zgodnie z treścią art. 108 § 1 k.p., za nieprzestrzega
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm