Czy lekarz może wystawić pracownikowi z niepełnosprawnością zwolnienie lekarskie na weekend, jeżeli zwolnienie to przypada na dni, które dla tego pracownika są dniami wolnymi od pracy?
Niepełnosprawny pracownik za czas niezdolności do pracy ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, które jest wypłacane przez pracodawcę za okres 33 dni zwolnienia lekarskiego, aczkolwiek w wypadku, gdy pracownik z niepełnosprawnością ukończył 50. rok życia, wynagrodzenie chorobowe należy się za okres 14 dni. Wynagrodzenie chorobowe wypłacane jest w wysokości 80% podstawy wymiaru. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego wynosi przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika za okres 12 miesięcy poprzedzających niezdolność do pracy lub za okres pełnych miesięcy ubezpieczenia.
Po upływie okresów wypłacania wynagrodzenia chorobowego niepełnosprawny pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia społecznego. Jak wynika z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j.: Dz. U. z 2023 r., poz. 2780, ze zm.) – u.ś.u.s.m., pracownik z niepełnosprawnością co do zasady nabywa prawo do zasiłku chorobowego:
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm