Czy pracodawca może premiować finansowo pracownika z niepełnosprawnością za to, że ten nie korzysta ze zwolnienia lekarskiego, chociaż jest chory? Czy stosowanie premii za niechorowanie jest dopuszczalne?
Obowiązkowym składnikiem wynagrodzenia pracownika z niepełnosprawnością jest wynagrodzenie zasadnicze. Przysługuje ono za pracę wykonaną. Dodatkowe składniki wynagrodzenia mogą przybrać różną postać. Zgodnie z wyjaśnieniami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), do najbardziej typowych fakultatywnych dodatków do wynagrodzenia pracownika z niepełnosprawnością zalicza się np.:
Do fakultatywnych składników wynagrodzenia za pracę niepełnosprawnego pracownika należy także premia za brak absencji chorobowej, zwana również premią za niechorowanie. Celem takiej premii jest wynagrodzenie pracowników, którzy przepracowali efektywnie pełen wymiar czasu pracy, bez wystąpienia niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, co w praktyce sprowadza się do niekorzystania ze zwolnień lekarskich.
Premie za brak absencji chorobowej to zagadnienie bardzo kontrowersyjne. Z jednej strony taki system wynagrodzenia spotyka się z krytyką związków zawodowych, które twierdzą, że wynagradzanie za niechorowanie prowadzi do dyskryminacji pracowników korzystających z uprawnień wynikających z przepisów prawa pracy. Co więcej, konsekwencją ta
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm