W sytuacji, kiedy pracodawca zamierza zwolnić pracownika musi uważać, aby nie naruszyć jego dóbr osobistych. Warto zatem wiedzieć, czego należy unikać przy zwolnieniu.
Kiedy dochodzi do zwolnienia z pracy często towarzyszą temu okoliczności, takie jak formułowanie ocen i zarzutów wobec pracownika. Zdarza się również, że do złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu, czy rozwiązaniu umowy o pracę może dojść w obecności szerszego grona pracowników, którzy nieuprawnieni są do uzyskania wiedzy o przyczynach zwolnienia. Tego typu działania ze strony pracodawcy mogą być odbierane przez podwładnych jako naruszające ich godność, dobre imię, wizerunek czy poczucie własnej wartości. A trzeba podkreślić, że godność oraz inne dobra osobiste pracownika podlegają ochronie na gruncie przepisów Kodeksu pracy.
Jeżeli mówimy o wypowiedzeniu umowy o pracę, to stanowi ono szczególne uprawnienie, którego żaden pracodawca nie może zostać pozbawiony. W związku z tym, pracodawca ma prawo do formułowania zarówno pozytywnych, jak i negatywnych ocen wobec predyspozycji czy też cech osobowości pracownika oraz jakości i stosunku do
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm