Szef Służby Cywilnej wydał zalecenie w zakresie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w korpusie służby cywilnej. Czego dotyczy przedmiotowe zalecenie? Do kogo jest one kierowane?
W treści nowego dokumentu wydanego w dniu 9 lutego 2024 r. przez Dobrosława Dowiata-Urbańskiego, Szefa Służby Cywilnej pt. „Zalecenie w zakresie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w służbie cywilnej” wskazano, że osoby z niepełnosprawnościami to kompetentni i efektywni pracownicy, niemniej jednak dostęp tych osób do środowiska pracy jest ograniczony przez różnego rodzaju bariery (np. architektoniczne, cyfrowe itp.) oraz stereotypy. Jak podkreśla Dobrosław Dowiat-Urbański, zalecenie to ma stanowić wsparcie dla członków korpusu służby cywilnej w budowaniu dostępnego środowiska pracy, co z kolei ma umożliwić osobom z niepełnosprawnościami udział w rekrutacji oraz świadczenie pracy w urzędzie. Co więcej, wydane zalecenie pomoże wesprzeć urzędy w opracowaniu i stosowaniu rozwiązań i procedur, sprzyjających zatrudnieniu osób z ograniczoną sprawnością organizmu, a także pozwoli wzmocnić działania ukierunkowane na wspieranie osób z niepełnosprawnościami na różnych etapach zatrudnienia, zaczynając od przygotowania procesu rekrutacji i ogłoszenia o naborze, a kończąc na etapie świadczenia pracy. Analizowane zalecenie jest skierowane do dyrektorów generalnych i kierowników urzędów zatrudniających członków korpusu służby cywilnej.
Na potrzeby wskazanego zalecenia osobą z niepełnosprawnością jest osoba niepełnosprawna w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j.: Dz. U. z 2024 r., poz. 44, ze zm.) – dalej: u.r.o.n. W myśl art. 1 u.r.o.n. pod pojęciem osoby niepełnosprawnej należy rozumieć osobę, względem której niepełnosprawność została potwierdzona orzeczeniem:
Oprócz tego niepełnosprawność może być potwierdzona przez orzeczenie o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów, w oparciu o art. 62 u.r.o.n.
Jednakże w treści omawianego zalecenia Szefa Służby Cywilnej podkreślono, że może być ono stosowane także przy zatrudnianiu osób ze szczególnymi potrzebami. Zgodnie z uregulowaniami ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (t.j.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2240, ze zm.), chodzi o osoby, które z uwagi na swoje cechy zewnętrzne lub wewnętrzne, albo ze względu na okoliczności, w których się znajdują, zmuszone są do podjęcia dodatkowych działań lub zastosowania dodatkowych środków w celu przezwyciężenia barier, aby uczestniczyć w różnych sferach życia na zasadzie równości z innymi osobami.
W treści „Zalecenia w zakre
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm