Komu i w jakich warunkach przysługuje odprawa pośmiertna w przypadku zgonu pracownika z niepełnosprawnością?
Śmierć pracownika z niepełnosprawnością stanowi jedną z przyczyn wygaśnięcia stosunku pracy. Po śmierci pracownika pozostają często prawa majątkowe wynikające z wcześniej istniejącego stosunku pracy. W takim przypadku wskazane prawa majątkowe przechodzą po śmierci niepełnosprawnego pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku. Wynika to wprost z treści art. 631 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. -Kodeks pracy (t.j.: Dz. U. z 2023 r., poz. 1465, ze zm.) – dalej: k.p.
Niemniej jednak przepis art. 631 k.p. nie obejmuje praw nabywanych samoistnie przez członków rodziny zmarłego pracownika z niepełnosprawnością, co dotyczy w szczególności prawa do odprawy pośmiertnej.
Definicja odprawy pośmiertnej zawarta jest w art. 93 § 1 k.p., zgodnie z którym jest to jednorazowe świadczenie majątkowe wypłacane pozostałym przy życiu uprawnionym członkom rodziny pracownika w przypadku jego śmierci w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby.
W myśl art. 93 § 2 k.p. wysokość odprawy pośmiertnej jest uzależniona od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i jest wypłacana w wysokości:
Stosownie do art. 93 § 4 k.p., odprawa pośmiertna przysługuje:
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm