Podpisując umowę o pracę, pracownik otrzymuje również tzw. „zakres obowiązków”. Czy polecenie pracodawcy wykraczające poza jego ramy jest złamaniem prawa?
Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem.
Zgodnie z art. 94 ust. 1 kodeksu pracy świadczenie określonego rodzaju pracy powoduje, że pracodawca obowiązany jest zaznajomić pracownika podejmującego pracę z zakresem jego obowiązków, sposobem świadczenia pracy oraz podstawowymi uprawnieniami. Oczywiście świadczenie to następuje dopiero po podpisaniu umowy o pracę. Jednym z jej elementów zapisanym w art. 29 par. 1 kodeksu pracy. Wynika z niego zakres obowiązków, który nie może wykraczać poza określony w umowie rodzaj pracy. Pracownik zobowiązuje się bowiem do wykonywania określonej rodzajowo pracy, a nie do wykonywania każdej pracy zgodnej z posiadanymi kwalifikacjami i uprawnieniami.
Rodzaj pracy oznacza zespół czynności, które będą należały do obowiązków pracownika, przy czym można w akcie będącym podstawą powstania stosunku p
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm