
ZFRON w pytaniach i odpowiedziach po ważnych nowelizacjach przepisów dotyczących pomocy de minimis - nowa interaktywna formuła
od 390 zł netto/os
Jakie elementy powinien zawierać wniosek o udzielenie pomocy indywidualnej ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON)? Kto może złożyć taki wniosek? Wyjaśniamy.
Ustawodawca w treści art. 33 ust. 1 w zw. z ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j.: Dz. U. z 2024 r., poz. 44, ze zm.) – dalej: u.r.o.n., przewiduje, iż pracodawca mający status zakład pracy chronionej (ZPChr) ma obowiązek utworzyć ZFRON, przy czym środki tego funduszu należy wydatkować na finansowanie rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej, w tym na indywidualne programy rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami, opracowywane przez powołane przez pracodawców komisje rehabilitacyjne oraz ubezpieczenie osób niepełnosprawnych, zgodnie z zakładowym regulaminem wykorzystania środków ZFRON.
Na podstawie art. 33 ust. 3 pkt 5 u.r.o.n., pracodawca prowadzący ZPChr ma obowiązek przeznaczania co najmniej 10% środków ZFRON na pomoc indywidualną dla niepełnosprawnych pracowników i byłych niepracujących niepełnosprawnych pracowników danego ZPChr.
Trzeba zaznaczyć, że pomoc indywidualna udzielana jest jedynie na wniosek. Dlatego też należy zastanowić się, jakie wymogi formalne powinien spełniać taki wniosek?
Po pierwsze, wniosek o udzielenie pomocy indywidualnej ze środków ZFRON musi być złożony przez podmiot do tego uprawniony. Co do zasady zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2007 r. w sprawie ZFRON (t.j.: Dz. U. z 2022 r., poz. 1145, ze zm.) pomoc indywidualna, przewidziana w § 2 ust. 1 pkt 11 tego rozporządzenia przysługuje wyłącznie na wniosek osób z niepełnosprawnościami:
Oprócz tego odpowiednio do § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia w sprawie ZFRON, pomoc indywidualna ze środków ZFRON udzielana jest na wniosek rodziców lub prawnych opiekunów niepełnosprawnych dzieci pracowników ZPChr lub dzieci osób niepełnosprawnych, aczkolwiek tylko w przypadku finansowania pobytu na koloniach, obozach oraz turnusach rehabilitacyjnych.
Równocześnie, § 7 rozporządzenia w sprawie ZFRON wskazuje, że wsparcie w ramach po
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm