Praca na akord to system wynagradzania za pracę, w którym płaca jest uzależniona od ilości wykonanej pracy, albo stopnia wykonania normy pracy. W tym systemie wysokość wynagrodzenia zależy więc od wydajności pracownika. Jak wyliczyć wypracowany akord pracownikowi z obniżonym wymiarem czasu pracy?
Firma zatrudnia pracownika ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Wykonuje pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy i był wynagradzany wg stawki godzinowej, która została przeliczona tj. stawka godzinowa na danym stanowisku * 8 godzin i podzielona przez 7 godz. Od stycznia będzie wykonywał prace według stawek akordowych-wymiar czasu pracy nadal obniżony do 7 godzin.
Czy w związku z powyższym wypracowany akord za styczeń, przy założeniu, że przepracuje pełny miesiąc należy podzielić na 140 i pomnożyć przez 160-analogicznie jak przy przeliczeniu stawki godzinowej?
Na podstawie przepisów art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Są to normy, których nie można przekroczyć ani ustalić w przeciętnej wysokości.
Przepisów dotyczących skróconych norm
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm