Dostarczenie pracodawcy orzeczenia o stopniu niepełnosprawności nie jest obowiązkiem pracownika. Z tego powodu dokument ten może trafić do działu kadr po kilku latach od zatrudnienia. Jak w takiej sytuacji ma postąpić zatrudniający?
Nie jest rzadkością, że pracownik, zatrudniony jako osoba pełnosprawna, przynosi do działu kadr orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, z którego wynika, iż od kilku lat jest on prawnie uznawany za osobę z niepełnosprawnością. Przypomnijmy w tym miejscu, że osoba z niepełnosprawnością może pracować pod warunkiem, że będzie miała zgodę na wykonywanie pracy, wydaną przez lekarza medycyny pracy, a praca na danym stanowisku jest zgodna ze wskazaniami zawartymi w orzeczeniu lekarza orzecznika.
Efekt zachęty ustalany jest tylko raz, w momencie przyjęcia pracownika do pracy. Jest on ważny do czasu ustania zatrudnienia lub zmiany statusu pracownika. W przypadku przejęcia pracownika na podstawie art. 231 kodeksu pracy efekt zachęty ustala się w miesiącu przejęcia pracownika.
Wykazując zatrudnienie osoby z potwierdzoną formalnie niepełnosprawnością, pracodawca ma prawo ubiegać się w Państwowym Funduszu Osób Niepełnosprawnych o dofinansowanie wynagrodzeń. Od stycznia 2023 roku kwoty wsparcia w tym zakresie wynoszą:
Kwoty, o których mowa powyżej, w odniesieniu do osób niepełnosprawnych, którym orzeczono chorobę psychiczną (02-P), upośledzenie umysłowe (01-U), całościowe zaburzenia rozwojowe (12-C) lub epilepsję (06-E) oraz niewidomych w stopniu znacznym i umiarkowanym (04-O), zwiększa się o:
Stwierdzenie dotyczące schorzenia szczególnego musi wynikać z sentencji, symbolu przyczyny niepełnosprawności, wskazań lub uzasadnienia podanego na orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności.
Wysokość miesięcznego dofinansowania na niepełnosprawnego pracownika uzależniona jest od:
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm