Czy proces ustalania poziomu potrzeby wsparcia przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności (WZON) wiąże się z potrzebą zmiany orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub jego weryfikacji?
Nowy rok kalendarzowy przyniósł istotną zmianę dla osób z niepełnosprawnościami, a ściślej mówiąc, od dnia 1 stycznia 2024 r. osoby te mogą ubiegać się o wsparcie w postaci świadczenia wspierającego. Możliwość otrzymania tego świadczenia wynika z uregulowań ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (Dz. U. z 2023 r., poz. 1429, ze zm.) – dalej: u.ś.w.
Beneficjentem nowej formy może być osoba, która ukończyła 18. rok życia i posiada decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia w zakresie od 70 do 100 punktów w skali potrzeby wsparcia. Potrzebę wsparcia ustala się w stosunku do osób posiadających:
Liczba punktów w skali potrzeby wsparcia zależy przede wszystkim od zdolności osoby z niepełnosprawnością do samodzielnego wykonywania określonych czynności lub zadań związanych z codziennym funkcjonowaniem. Świadczenie wspierające jest bowiem przyznawane w celu udzielenia osobom z niepełnosprawnościami, mającym określoną potrzebę wsparcia (wyrażoną w skali potrzeby wsparcia), pomocy służącej częściowemu pokryciu wydatków wiążących się z zaspokojeniem szczególnych potrzeb życiowych tych osób.
Jednakże złożenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wniosku o świadczenie wspierające musi być poprzedzone uzyskaniem przez osobę z niepełnosprawnością decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Decyzję taką wydaje WZON, właściwy ze względu na miejsce stałego pobytu osoby ubiegającej się o wydanie decyzji. Wniosek do WZON należy złożyć wraz z niezbędnym załącznikiem, czyli specjalnym kwestionariuszem samooceny w zakresie trudności w wykon
Nie masz jeszcze wykupionego dostępu? Zapoznaj się z naszymi pakietami dla Firm